Lehet a Brexitből profitálni?!

 

Nagy-Britannia a jelenlegi teljesen bizonytalan álláspont szerint, 2019. március 29-én, vagy megállapodással, vagy megállapodás nélkül kilép az Európai Unióból. Azonban annak a lehetősége is fennáll, hogy Nagy-Britannia hátat fordítva a népszavazás eredményének mégis a bent maradás mellett dönt, valamilyen politikai trükk segítségével. A rengeteg bizonytalan tényező (amelyek a professzionálisnak nem mondható brit politikai köröknek köszönhető) mellett egy biztos, hogy a Brexit folyamat akárhogy is végződik a brit gazdaságnak hosszútávon óriási károkat fog okozni. Hiszen nagyon sok nemzetközi vállalat helyezte a telephelyét az Európia Unió területén belül Nagy-Britanniába, azonban ezek a vállalatok az Unióval történő együttműködés okán telepedtek le az országban. Amennyiben Nagy-Britannia kilép az Unióból, megvan az esélye, hogy ezek a vállalatok is tovább álljanak. A folyamat már meg is kezdődött, hiszen nemzetközi pénzügyi cégek költöztek át Londonból Varsóba, illetve folyamatos a kereskedelmi vállalatok átköltözése Hollandiába.  Nem meglepő, hogy nagyon sok multinacionális vállalat jelezte, esetleges költözési szándékát, amennyiben a Brexit tárgyalások számukra kedvezőtlenül végződne.

Néhány hír, amely a Nagy-Britanniában is jelenlévő cégek vezetőinek reakcióit mutatja, a Brexit megállapodás hatásaival kapcsolatban:

 

Lehetőséget jelent Magyarországnak és ezen belül Budapestnek, hogy a holland, lengyel példát követve, mi is beszálljunk a Nagy-Britanniát elhagyó cégekért folyó versenybe. Hiszen amennyiben a Brexit megtörténik, az Unióval hosszútávú együttműködésben gondolkodó vállalatoknak költözniük kell. Óriási lehetőséget adhat ezen cégek megjelenése az európai munkaerőpiacon, amit Magyarországnak érdemes lenne kihasználnia.

 További lehetőséget adhat a brit gazdaság hosszútávú lassulása esetén a csalódott kelet-európai munkaerő visszaáramlási lehetősége. Természetesen nem fog megjelenni kétszázezer magyar fiatal a Liszt Ferenc repülőtéren. Azonban lesznek és lehetnek olyan magyar fiatalok, akik látva a hazai bérnövekedést, nyelvtudásukat kihasználva, már Magyarországon is egy számukra elfogadható bérszintet megkaphatnak. A hazatelepülők száma, biztos csalódást fog okozni, azonban nem szabad elveszettnek tekinteni, azon fiatalokat, akik az utóbbi 30 évben elsősorban anyagi okok miatt elhagyták Magyarországot. A magyar gazdaságnak is szüksége van, ezekre a dolgozókra, hiszen idegen nyelveket beszélnek, van gyakorlatuk és képesek voltak helytállni egy fejlett gazdaság munkaerőpiacán is.

    A Brexit megállapodás megvalósulása esetén (akár megegyezés, akár megegyezés nélkül történik meg) valószínű károkat fog okozni elsősorban a brit, másodsorban az Európai Unió tagországainak gazdaságában. Azonban, minden meg kell tenni, hogy a magyar gazdaság, látva a lehetőségeket, minél többet profitáljon a brit szavazok, és a brit politikai elit meggondolatlan, katasztrofális döntéseiből. Hiszen mások hibás döntéseiből profitálni, és gyarapodni egy jól bevett üzleti modell a fejlett gazdaságokban, és amennyiben ezt nem tesszük meg mi, hát akkor megteszi más!

 

Zámori Péter

AGD Központ

 

Ui.: Cikkünk megírását követően jött a hír, hogy a Honda MC. 2022-ben bezárja az angliai Swindonban működő, 3500 főt alkalmazó gyárát!

HU | EN