Nincs a Balatonnál elég munkaerő? Nem is lesz!

 

Egyre hangosabbak a balatoni vendéglátok panaszai, amelyek arról szólnak, hogy nincs elég megfelelő munkaerő a Balatonnál. Nem találni szakácsot, felszolgálót, konyhai munkás vagy szobalányt. Nézzük meg, mi lehet az oka, hogy az egykor olyan népszerű balatoni idénymunkára, ma már lasszóval sem lehet fogni szakképzett személyzetet. Mi változott meg az utóbbi években a munkaerőpiacon és mi változott meg a Balatonnál.

A magyar gazdaság teljesítménye az utóbbi években kiemelkedő tendenciát mutatott, az átlagosan 4% feletti növekedés, illetve a jövőben előirányzott hasonló mértékű fejlődés bizakodóvá tette a gazdasági szereplőket. Dübörög az építőipar, hetente jelentik be a multinacionális cégek hazai beruházásait. A pozitív gazdasági hírek mellett, egy tényező árnyékolja be a sok jó hírt, ez pedig a növekvő szakemberhiány.

Forrás: KSH Forrás: KSH

 

A gazdaság erős növekedésével, egy a Kelet-Európában nem kiemelkedőnek mondható elvándorlás mellett is (ami, mégis komoly károkat okoz), szép lassan elfogyott a szabad munkaerő. Ez azt jelenti, hogy Magyarország megközelítette a teljes foglalkoztatás szintjét. A másik komoly probléma, hogy a balatoni vendéglátásban elvárt német nyelvtudással és megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkező munkaerőt, szívesen alkalmazzák az osztrák és német szállodák, vendéglátóhelyek is. Természetesen a magyar bérszinthez képest kétszeres, háromszoros fizetés mellett. Aki azonban nem szeretne külföldön dolgozni, az a fővárosban is talál munkát, mivel a budapesti turisztikai idény ma már 365 napból áll, tehát eltűnt a szezonális turizmus, egész éveben áramlanak a fővárosba a nemzetközi vendégek.

Ebben a gazdasági fellendüléstől, fluktuációtól és bérfeszültségtől feszített munkaerőpiacon, mit tud ajánlani a Balatoni vendéglátóipar. Egy évre vetítve maximum 3-4 hónapos munkavállalási lehetőséget, illetve az országos bérszinthez viszonyítva sem kiemelkedő fizetést. Tehát, ha esetleg egy pincérnek, szakácsnak van folyamatos bejelentett állása a fővárosban, nagyobb megyeszékhelyen vagy Ausztriában, mi oka lenne váltani alacsonyabb fizetésért és 3 hónapos határozott idejű munkaszerződésért. Logikus gondolkozás mellett, semmi! Tehát érthető, hogy nincs jelentkező a balatoni idénymunkára, és valószínűleg a helyzet nem is fog megváltozni a jövőben sem.

A rendszerváltás előtti, és az azt követő időszakok európai szinthez mérten szégyenteljesen alacsony hazai bérezése, illetve a magas munkanélküliség miatt, könnyű volt találni a nyári időszakra munkaerőt. Hiszen, az átlagfizetés akár kétszeresét is meg lehetett keresni az adott időszakban a Balatonparton. Azonban a helyzet szép lassan megváltozott. Amíg az ország több régiója rohamosan kezdett fejlődni a nemzetközi beruházások segítségével, addig a balatoni régió, a rendszerváltás előtti turistaáradatról álmodozva elaludt. Ma a régió gazdasági teljesítménye az országos átlag alatt van!

 

Pontosabban a Balaton mellett nem csak a turizmus éves teljesítményével van probléma, hanem magával a kiépült gazdasággal, vagyis annak hiányával.  Mégis, a teljes régió, a kitörési lehetőséget még mindig kizárólag a turizmusban látja. Természetesen cikkünkben nem arra akarunk utalni, hogy a Balaton melletti települések ne használják ki a vendéglátásból adódó leehetőségeket, hanem stratégiailag vegyenek számításba más gazdasági ágakban lévő potenciált is.  

Érdemes belegondolni, hogy amennyiben sikerülne a balatoni turisztikai idényt a szűkös kettő és fél hónapról, esetleg hat hónapra feltornászni (plusz április, május, szeptember - ami egy fantasztikus eredmény lenne), akkor is a balatoni turizmusban dolgozóknak az év másik hat hónapjára, új munkát kellene keresnie. Ami egyértelműen, nem lehet a munkavállalók számára egy hosszútávú perspektíva.

Amennyiben a régió az elkövetkező években nem tud komolyabb fejlődést felmutatni például a turisztikai szezon meghosszabbításával, a szolgáltatások színvonalának emelésével vagy a gazdaság egyéb területeinek fejlesztésével kapcsolatban, akkor továbbra is megmaradhat vagy akár mélyülhet is, a régió lemaradása. Ezzel együtt, a munkaerőhiány problémájának két legfontosabb tényezőjének megoldása is elmarad, ami a bérek növelése, illetve turisztikai szektorban dolgozók egész éves foglalkoztatása. Sajnos, amig ez a két sarkalatos tényező nem oldódik meg, addig továbbra is fenn fog állni a probléma, hogy nincs elég munkaerő a Balatonnál, és sajnos nem is lesz!

 

Alternatív Gazdasági és Demográfiai Központ

Zámori Péter

HU | EN